„Przy stole z Hitlerem” – kontrowersja na papierze

Świeża pozycja na rynku literackim, która budzi niemałe zainteresowanie wśród czytelników. Bardzo szybko zyskała miano bestsellera, jednocześnie wywołuje burzę pełną kontrowersji i trudnych kwestii. „Przy stole z Hitlerem” zdecydowanie należy do grupy tych książek, które na długo pozostają w pamięci. 

Czytanie, czy podróż w nieznane?

Jeśli chodzi o polskie grono miłośników książek, autorka tej pozycji nie jest nam jeszcze zbyt dobrze znana. Rosella Postorino jest włoską pisarką, która swoją karierę rozpoczęła już w 2004 roku. Choć jej twórczość możemy podziwiać już od ponad dekady, na chwilę obecną tylko „Przy stole z Hitlerem” doczekało się polskiego tłumaczenia. Autorka ma na swoim koncie także takie książki, jak „La stanza di sopra” – pierwszą w swojej twórczości nowelę oraz „At the wolf’s table”, która bez wątpienia zagwarantowała jej popularność w wielu krajach. Fakt, że pozycja Roselli na polskim rynku nie jest jeszcze wyraźnie zaznaczona, obcowanie z jej najnowszym dziełem można porównać do podróży w nieznane – zupełnie niewiadomo, czego się spodziewać. Jakim stylem pisze włoska artystka, czym może nas zaskoczyć. To doskonałe przeżycie, szczególnie dla tych, którzy lubią odkrywać nietuzinkowe nowości. 

II Wojna Światowa „od kuchni”

Sam tytuł książki już wiele mówi. Warto jednak zaznaczyć, że to nie tylko kolejna opowieść o czasach wojennych – to przede wszystkim bliższe zapoznanie się z człowiekiem, który zapisał się w kartach historii jako największy przestępca i inicjator morderstw milionów ludzi. Opowieść oparta na prawdziwej historii sprzed kilkudziesięciu lat budzi ogromne emocje i daje do zrozumienia, z jakimi problemami musieli mierzyć się ludzie żyjący w okresie wojny. 

Cała historia dotyczy dwudziestosześcioletniej Rosy Sauer, której los zaplanował życie pełne strachu i ryzyka. Rodzice dziewczyny odeszli, a jej mąż walczy na wojnie. Osamotniona i przerażona podejmuje decyzję o opuszczeniu stolicy Niemiec, by zaznać spokojnego życia wśród wiejskiego otoczenia. Niespodziewanie, pewnego ranka do drzwi mieszkania pukają esesmani. Informacja o powołaniu do bycia testerką Adolfa Hitlera uderza w nią z ogromną siłą. Młoda Rosa wraz z dziewięcioma innymi kobietami dostała obowiązek próbowania potraw Hitlera. Trzy razy dziennie, w tajnej siedzibie Niemca w Wilczym Szańcu ryzykują swoje życie, próbując dań zanim zje je on sam. „Przy stole z Hitlerem” jest książką, której na rynku literackim jeszcze nie było. Ukazuje historię kobiet, które codziennie mierzył się ze strachem o własne życie. Opowieść o ogromnym poczuciu winy, niebezpieczeństwie i współudziale w zbrodniach budzi kontrowersje i sprzeczne emocje. Z pewnością jest to książka godna przeczytania – zarówno dla młodych, jak i starszych czytelników.