Niedoskonała, ale szczęśliwa

Jak wyzbyć się nieustannych obaw, nauczyć się akceptować swoje niedoskonałości i zacząć żyć w zgodzie z własnymi pragnieniami? Scenariusze podsuwają Katty Kay i Claire Shipman w pomysłowym, praktycznym i zabawnie napisanym poradniku „Pewna siebie dziewczyna„. Idealna pozycja dla nastolatek, a także ich rodziców i wychowawców.

Sama znajdź swoją drogę…

Tytuł przypadnie do gustu nawet tym czytelniczkom, które wystrzegają się literatury poradnikowej. „Pewna siebie dziewczyna” przypomina ją w niewielkim stopniu. Nie ma tu autorytatywnych dyrektyw wygłaszanych ex cathedra ani banalnych sugestii i zaleceń serwowanych w tonie wielkiego objawienia. Słowem, nie ma tu typowej dla wielu poradników czczej gadaniny, z której trudno wyłowić jakikolwiek konkret. Książka Kay i Shipman pełna jest konkretów, właściwie wyłącznie z nich się składa. Autorki stawiają swoje czytelniczki przed jasno zarysowanymi problememami i razem z nimi szukają najlepszej drogi wyjścia. Każdy rozdział zaczyna się precyzyjnym opisem konkretnej sytuacji, która jest zmorą nastoletniego życia, a potem pojawiają się możliwe scenariusze działań, które pomogą poradzić sobie z problemem. Scenariusze są bardzo różnorodne – wzbogacone zabawnymi komiksami, pytaniami, testami, quizami, które czytelniczka rozwiązuje, wybierając najlepszą dla siebie drogę pokonania trudności. A z jakimi problemami książka pomoże sobie poradzić?

…i się jej trzymaj!

Merytoryczną zawartość poradnika najlepiej opisuje jego podtytuł: „Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą”. To główna myśl autorek, która w rozmaitych kontekstach przewija się przez kolejne strony. Kay i Shipman są zdania, że najważniejsze w trudnym okresie dorastania jest budowanie pewności siebie i samoakceptacji. Bo dopiero wtedy, gdy poczujemy się ze sobą dobrze, gdy porzucimy wyszukiwanie własnych wad i pielęgnowanie kompleksów, mamy szansę czerpać z życia pełnymi garściami. Chyba, że wolimy rolę smutnego plagiatora, zakompleksionej dziewczyny starającej się dorównać swoim perfekcyjnym idolkom z ekranów czy wybiegów i dążącej do tego drogą wyrzeczeń. Ale czy trzeba to robić? I czy naprawdę warto?

„Pewna siebie dziewczyna” to mądry poradnik, który małymi krokami, powoli uczy nastolatkę tego, że warto, by na samą siebie spojrzała tak, jak na postacie, które podziwia. Autorki robią to bardzo taktownie, prowadząc czytelniczkę przez pułapki dorastania i pozwalając jej szukać najlepszych dla siebie rozwiązań. Doskonale wyczuwają problemy nastolatek i nie bagatelizują nawet tych najmniejszych, wiedząc, że każdy drobiazg ma znaczenie. Wiele wskazuje na to, że młode czytelniczki to docenią. Cay i Shipman mają zresztą na koncie podobny poradnik, ale skierowany do dorosłych kobiet, który przed laty cieszył się ogromnym powodzeniem. „Pewna siebie dziewczyna” również ma wszelkie cechy, by stać się bestsellerem.